Úterý, 29.Říjen 2013

Gravity (Gravitace) - 60%

Nedávno rozvířil vody filmové “hard scifi” snímek “Gravity” (”Gravitace“). Po nadšených výkřicích mých přátel jsem usoudil, že bych ho měl vidět také. Nebyl jsem ani zdaleka nadšen jako oni a asi by se slušelo říct proč.
Ve zkratce: šel jsem na scifi-survival film, který by měl být tak reálný, že by se i mohl stát.
Jenže…opravdu nemohl.

Pokud vás realismus u filmu na realismus si hrající nezajímá, nebo prostě se chcete koukat na filmařsky jen mírně upravenou kosmickou techniku bez nějaké přesahující myšlenky, přičtěte si k hodnocení 30%, recenzi ani nečtěte a dobře se bavte u destruction derby s reálnými hračkami.
[Číst více…]

Sobota, 20.Duben 2013

Nevědomí (Oblivion) - 70%

Do kin vešlo Nevědomí.

Poměrně přesné shrnutí je na imdb. “Veterán, jehož prací je hlídat těžbu zbývajících pozemských surovin, začíná pochybovat o tom, co ví o své misi a o sobě samotném.” Ostatně když hned v úvodní scéně zazní “po povinném výmazu paměti se mi stále zdají sny”, i podprůměrně ostražitý divák vytuší zradu…

Země je po válce s vetřelci zpustošená a poslední, co lidé na povrchu dělají, je hlídání výroby energie z vody ve fúzních elektrárnách. Jack (technik) a Vicky (komunikátorka) mají za sebou téměř pět let služby a chystají se na let na orbitální stanici Tet, aby se odtud vypravili k ostatním lidem na Saturnův měsíc Titan. Ale Jackovi se ze Země příliš nechce…
[Číst více…]

Čtvrtek, 18.Duben 2013

Discovery: Alien planet (Život na jiné planetě) - 40%

Discovery Channel polo-volně filmově adaptoval knihu Expedition (Wayne Douglas Barlowe) do podoby fiktivního polo-dokumentu Alien planet (2005).
[Číst více…]

Sobota, 2.Březen 2013

Nassim Taleb: Černá labuť - 70%

Zamýšleli jste se někdy nad tím, proč se tu a tam hroutí i řízené i neřízené trhy, jak se chránit před událostmi, které nemají žádný precedens a kde leží meze možností analyzovat budoucnost? Rozhodně byste měli. Alespoň tak jako to udělal Nassim Taleb v knize “Černá labuť: Následky vysoce nepravděpodobných událostí”.

Kniha dělí naši denní realitu podle jejího vztahu k nahodilosti na dva protikladné světy. Autor je nazval “Průměrov” a “Extrémov”. “Průměrov” je doménou řídící se převážně známými pravidly a možností zanedbat velké odchylky. “Extrémov” je svět složitých vazeb znemožnujících vyvozovat spolehlivé teorie z pozorování a zmítaný obrovskými následky vzácných událostí. Celá kniha je v podstatě varováním, že v nepředvídatelném Extrémově se nacházíme mnohem, mnohem častěji, než si myslíme a než by se nám líbilo.

Autor se zamýšlí se nad různými klamy, kterým naše myšlení podléhá. Nad “epistemickou arogancí” (přeceňováním míry pochopení problému), “klamem narativity” (dodatečným hledáním zdánlivého vysvětlení), “ludickým klamem” (sebevědomým používáním nevhodných nástrojů) a nad tím, jak nás může zdánlivé pochopení problému oslepit před možností příchodu zásadních převratných událostí - “černých labutí”.
[Číst více…]

Neděle, 17.Únor 2013

Patrik Ouředník - Europeana (stručné dějiny dvacátého věku) - 80%

Přes texty několika písní mile obskurní kapely Skrytý půvab byrokracie, jsem se dostal k úryvkům z knihy “Europeana - stručné dějiny dvacátého věku” od Patrika Ouředníka (kapela si sice s autorem nevyřešila dobře předem autorské vztahy, ale k popularizaci knihy to jistě spíš přispělo, stejně jako inscenace v brněnské Redutě). Zatoužil jsem přečíst si Europeanu celou.

Ani ne stostránková knížka mě nadchla.

Tak nějak by totiž asi znělo vyprávění všímavého, společensky integrovaného dlouhověkého mimozemšťana, až se ho někdo za pár set let zeptá “Jaké bylo dvacáté století?”.
[Číst více…]